gap personnel polska
Home      Jobs      Career Advice      Temp Workers      Sekcja Polska      Contact Us

Porady jak napisać dobre CV

Pierwsze wrażenie się liczy!
CV albo Zyciorys jest jak najbardziej narzędziem marketingowym i gra zasadniczą rolę w promocji siebie i uzyskaniu miejsca na rozmowie kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą. Traktuj swój życiorys tak jakby byl ulotką reklamujacą listę korzyści jakie plyną z danej usługi. Uslugą w tym wypadku jest Twój czas i Twoje umiejętnosci! Za każdym razem kiedy piszesz życiorys, zrób to z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Czy wystarczajaco się wyróżniasz na tle innych osób starających się o to samo stanowisko? A co ważniejsze, czy Twój potencjalny kierownik chciałby z Tobą pracować?

Pracodawcy zwykle dostają wiele życiorysów jeśli reklamują wolną pozycję w firmie, zatem mamy dla Ciebie kilka porad o tym jak zbudować życiorys aby był interesujący i wyróżniał się od reszty CV.

Zapoznaj się z poniższym spisem i upewnij się że Twój życiorys zgadza się z jego punktami.

Czytelność
Upewnij się, że Twój życiorys można łatwo przeczytać! Pisz krótkimi i przejrzystymi zdaniami. Używaj myślników, nagłówków i podkreśleń po to by Twój życiorys był jak najbardziej zrozumiały. Jednak pamiętaj aby ich nie nadużywać, te zabiegi powinny objaśniać CV a nie zaśmiecać je. Postaraj się zmieścić w dwóch do czterech stronach, ponumeruj je i sprawdź dokladnie ortografię i interpunkcję.

Podsumowanie umiejętności
Bardzo dobrym pomysłem jest poswięcenie kilku linijek aby podsumować swoje umiejętności, zwłaszcza techniczne i zapoznać czytającego ze swoim poziomem kompetencji.

Chronologia
Zawsze pisz życiorys zaczynając od swojej ostatniej pracy. Również opis ostatniego miejsca zatrudnienia powinien być najbardziej szczegołowy. Upewnij sie, że daty w Twoim życiorysie się zgadzają!

Doświadczenie zawodowe
Twoje CV powinno czytelnie i szczegołowo pokazywać Twoją zdolność do podjęcia stanowiska o które się starasz.

Niezbędne informacje
Na pierwszej stronie swojego życiorysu powinieneś zamieścić wszytkie podstawowe informacje jak swoje imię, adres i numer telefonu, przebieg edukacji i wzmiankę o swoich zainteresowaniach. Ustawa o Rowności w Sprawach Zatrudnienia (2006) zniosła obowiązek podawania daty urodzenia na życiorysach wysyłanych do potencjalnych pracodawców. Może się natomiast zdarzyć, że firma poprosi Cię o podanie swojego wieku do celów statystycznych, jednakże żadna firma nie ma prawa brać pod uwagę ile masz lat przy decydowaniu czy jesteś odpowiednim kandydatem do pracy.

Dopasuj swoje CV do pracy o jaką się starasz
Dodatko dolącz list referencyjny opisujący w czytelny sposób Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe i dlaczego jesteś dobrym kandydatem na dane stanowisko.

Korekta tekstu
Zawsze poproś kogoś o przeczytanie Twojego gotowego życiorysu celem wyłapania jakichkolwiek błędow czy nieścisłości.

Nagłówek
W nagłówku powinienieś umieścić nastepujące informacje
  • Imię i nazwisko
  • Adres zamieszkania
  • Adres e-mailowy
  • Numer telefonu
(jeśli starasz się o pracę za granicą, pamiętaj żeby podać miedynarodowy numer kierunkowy). Podaj równiez swój numer komórkowy jeśli masz zamiar się przeprowadzić w niewielkim odstępie czasu.

Podsumowanie umiejętności jest często też nazywane profilem personalnym. W tej częsci w razie możliwości powinienieś uzywać tylko słow-kluczy i nie wdawać się w długie i zawiłe opisy.

Przedmiot życiorysu
Krótko mowiąc, ta częśc powinna odpowiedzieć na pytanie 'Jaki jest następny krok w mojej karierze?' Najlepiej w niej umieścic kilka krótkich i treściwych zdań o tym jakiego stanowiska poszukujesz ( kierowniczego, dyrektorskiego, na umowę o dzieło, itp). Jeśli szukasz pracy w róznych sektorach, pamiętaj żeby mieć przygotowanych kilka róznych zyciorysów i listów referencyjnych dopasowanych do pozycji o które sie starasz.

W tej sekcji powinieneś opisać doświadczenie jakie zdobyłeś pracując w podobnych rolach u poprzednich pracodawców. Upewnij się, że wspomnisz o wszystkich wcześniejszych stanowiskach nawet jeśli byly one niepłatne, np. w ramach wolontariatu, stażu zawodowego, pracy pomiedzy semestrami nauki, itp. Pamietaj, żeby za każdym razem gdy wspominasz nowe stanowisko, dołączyc krótki opis pozycji jaką zajmowałeś i obowiązków, które wykonywałeś według poniższego schematu:
  • Nazwa stanowiska
  • Jak dlugo zajmowaleś to stanowisko
  • Zakres obowiązków
  • Nazwa organizacji w której pracowałeś
Zmieść też wzmiankę o tym jakimi obcymi językami się posługujesz Z wyszczególnieniem poziomu biegłości. To samo również dotyczy Twojej sprawności w posługiwaniu się komputerem i Internetem.
Inne umiejętności, które nie zostaly zamieszczone w głownej części CV, takie jak np. prowadzenie naukowych prac badawczych powinny również znaleźć się w tej części życiorysu.

Edukacja
W tym miejscu życiorysu powinna się znaleźć lista uzyskanych kwalifikacji, uzupełniona datami ich otrzymania. Umieść również tytuły zdobyte poza instytucjami akademickimi, zwłaszcza jeśli są zwiazane z pracą o ktorą się starasz. Jeśli Twoje doświadczenie zawodowe jest o wiele większe niż zdobyte kwalifikacje, umieść je w pierwszej kolejności.

Wyróżnienia, nagrody i inne osiągnięcia
Ta pozycja powinna zawierać wszystkie osiągnięcia które są warte wspomnienia, niezależnie od tego czy mają akademicki charakter czy nie. Jeśli kwalifikacje jakie zdobyleś nie mają wiele wspólnego ze stanowiskiem o jakie się starasz uwypuklij te aspekty kursów które mogą się przydać w nowej pracy.

Zajęcia dodatkowe i zainteresowania
Wszytkie zajęcia dodatkowe jakie wykonujesz w wolnym czasie moga być przedstawione jako przydatne na Twoim nowym stanowisku. Jeśli wspomnisz że redagowałeś szkolną gazetkę w czasach licealnych, pokazujesz w ten sposób, że jesteś przedsiębiorczy i gotowy poswięcic się dla większego celu. Branie udziału w działalności studenckiej, związkach zawodowych, czy nawet klubach entuzjastów mówi przyszłemu pracodawcy o tym, że potrafisz pracowac w grupie i masz zdolności przywódcze. Jednakże pamiętaj o tym aby nie wspominać o działalności związanej z jakąkolwiek religią, czy ugrupowaniami politycznymi. Staraj się też unikać innych trudnych tematów, ktore moga nie zostać odebrane w pozytywny sposób.

Referencje dostępne na prośbe
Jeśli jesteś w posiadaniu pisemnych referencji i chcesz je przedstawić przyszłemu pracodawcy, zalącz je w tej cześci życiorysu. Pamiętaj, żeby zawsze poprosić o pozwolenie osób, których imiona i detale kontaktowe podajesz jako referentów.

Job Title
Location
  Advanced Search

Like us on Facebook   Follow us on Twitter   Follow us on LinkedIn
Manage your Job Alerts    Terms of Use    CSR Policy    Equal Opportunities    Sitemap    Web Design from NCM Media